Bramborový den, 14. 9. 2022

Datum: 22. 9. 2022

Letos jsme hned ve třetím zářijovém týdnu s našimi žáky uskutečnili projekt – Bramborový den.

Každý z nás už brambory ochutnal, mnoho dětí vědělo, že brambory k nám byly přivezeny a některé je dokonce viděly růst a sklízet na zahrádkách doma, nebo u babičky. Pořád ale zůstávala spousta nezodpovězených otázek.

Našim cílem bylo zjistit, odkud brambory pocházejí, jak a proč se jejich pěstování rozšířilo i na našem území, jak vlastně vypadá jejich pěstování v současnosti a v neposlední řadě také na co všechno je můžeme využít.

S vyhledáváním informací o původu, historii a pěstování této nadmíru užitečné plodiny nám pomohl internet. Praktickou část už děti musely zvládnout ručně. Z domu si přinesly několik kusů syrových brambor, ze kterých vyráběly tiskátka, z dalších pomocí špejlí a plastelíny tvořily různé figurky a postavičky. Zbytek brambor jsme použili na přípravu pokrmů pro ochutnávku. Žáčci se ve skupinkách střídali při čištění a loupání brambor, přidávání potřebných ingrediencí a společnými silami si s pomocí učitelů dokázali uvařit brambory na loupačku, bramborový salát a bramboráčky. Ochutnávka pak byla zlatým hřebem celého dne.

Mgr. Lenka Havlíková


Fotografie naleznete na eu.zonerama.com/skolanemcicky